Hjælp Dankortet tilbage på markedspladsen!

Efter et længere tilløb bliver det nu muligt at betale med Dankort via Apple Pay. 

Det 40 år gamle Dankort lider ellers en krank skæbne, fordi danskerne i stigende grad betaler med MasterCard eller VISA-delen via mobiltelefonen. Og det er skidt for Dankortet, som ellers har været vores nationale stolthed – og billigere i brug for forretningerne og i sidste ende forbrugerne!

Men nu kan du vække Dankortet til live igen.

Har du Apple Pay, skal du blot slette dit VISA/Dankort i Wallet (eller Mobilbank) og tilføje det igen. Så betaler du som udgangspunkt med Dankort i forretningerne.

Har du et almindeligt Dankort, åbner der sig en verden for dig, da du ikke tidligere har kunnet bruge det i Apple Pay.

Tre fordele: 

1️⃣ Dit forbrug på Dankort tæller ikke med i den løbende 14 dages grænse på 25.000 kr., som du risikerer at støde ind i, når du reserverer bil eller har andre større udgifter på fx ferierejsen.

2️⃣ Betalinger på kortet trækkes en dag hurtigere, da de ikke skal ud i verden og vende internationale kortselskaber.

3️⃣ Du sparer forretningerne for et højere kortgebyr – og i sidste ende dig selv som forbruger.

Andre betalingstjenester som fx Google Pay er desværre endnu ikke med i Dankort-løsningen.

Møns Bank bakker op om Dankortet og håber, at vores kunder vil tage den nye Apple Pay-løsning til sig. 😃